Czy przy szkole działa przedszkole?
Nie, nie mamy przedszkola ani szkolnej zerówki. Przyjmujemy dzieci od pierwszej klasy.
„Eureka” realizuje autorski program, który ma rozwijać uzdolnienia matematyczne u dzieci. Czy jednak to oznacza, że do szkoły mogą chodzić tylko dzieci uzdolnione matematycznie?
W żadnym razie! Zapraszamy wszystkich i obiecujemy - nikt nie będzie się nudził ani czuł się gorszy czy sfrustrowany: zapewniamy indywidualne podejście do każdego ucznia (temu służy m.in. diagnoza uzdolnień dzieci przeprowadzana na początku roku szkolnego). Pomagamy się rozwijać wszystkim talentom i sprawiamy przy tym, że nawet najzagorzalszym humanistom matematyka nigdy nie będzie się jawiła jako szkolny koszmar. Co więcej – odkryją przyjemność uczenia się jej – a do tego nie trzeba wybitnych zdolności do przedmiotów ścisłych. Mamy też bogatą ofertę zajęć dodatkowych „niematematycznych”: rozszerzony angielski, plastykę, muzykę, zajęcia przyrodnicze.
Czy do szkoły będzie egzamin?
Nie. To stresująca i niemiarodajna metoda selekcji dzieci. Nie wiemy, według jakich kategorii mielibyśmy dzielić je na "lepsze" i gorsze", "zdolniejsze" i "mniej zdolne". Każde dziecko jest inne, każde rozwija się w swoim tempie. Podczas gdy jedno będzie pięknie rysowało, inne będzie najlepiej wspinało się po drzewach, ale za rok-dwa rzecz może wyglądać zupełnie inaczej. Talenty nie objawiają się u wszystkich w tym samym czasie. Dlatego przyjmujemy wszystkie dzieci, a o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Pierszeństwo mają dzieci posiadające w Eurece rodzeństwo. Zapraszamy rodziców do rozmowy o szkole, a dzieci na kilka dni próbnych w trakcie roku szkolnego, by mogły poznać miejsce i nauczycieli. Ważna jest dla nas dojrzałość dzieci do nauki i pracy w grupie.
Czy przy zapisie do szkoły obowiązuje wpisowe?
Tak. 2000 zł.
Jakie zajęcia wchodzą w skład czesnego?
Eureka ma na celu rozwijać matematyczne myślenie u dzieci. A że matematyka to także muzyka i plastyka, w czesnym znajdą się zajęcia umuzykalniające, plastyczne (prowadzone przez artystę plastyka), gra w szachy, pięć razy w tygodniu zajęcia sportowe (w tym dwa razy to aikido). W czesnym mieszczą się także warsztatowe zajęcia przyrodnicze, i eksperymentalne prowadzone przez wybitnych popularyzatorów nauki doświadczonych w pracy z dziećmi. Czesne zawiera też naukę angielskiego pięć razy w tygodniu, niemiecki od pierwszej klasy, w czwartej klasie możliwość zmiany na hiszpański. W pierwszej klasie - zajęcia z psychologiem oraz ceramiczne, usprawniające dzieci manualnie i przygotowujące do nauki pisania. W klasie drugiej basen, w klasach starszych rozszerzony program przedmiotów przyrodniczych i matematyki.
W czesnym zawierają się też dwie jednodniowe wycieczki, w tym wycieczki do teatrów i muzeów.
Co znajduje się poza czesnym?
Kupno podręczników, zielona szkoła oraz wycieczki, jeśli chcą Państwo, by odbywały się częściej niż raz w semestrze.
Wszystkie zajęcia odbywające się w szkole są dostępne w ramach czesnego. Za żadne nie trzeba dodatkowo płacić - zależy nam, by dzieci miały do niech równy dostęp i by uczestnictwo w nich nie wiązało się z kryterium finansowym.
Czy trzeba jeździć na zieloną szkołę?
Tak. Zapisując się do Eureki, proszę mieć ten wyjazd wkalkulowany w koszt. To nie jest wyjazd wakacyjny, ale szkolny - uczymy sie podczas niego. Zielona szkoła zawsze odbywa się w pierwszym tygodniu czerwca i trwa pięć dni.
Klasy 1-4 jadą na obóz, podczas którego ważne jest budowanie relacji w zespole, ćwiczenie samodzielności i wiary we własne siły, poczucie odpowiedzialności. Zajęcia na obozie mają charakter sportowy. Gramy w gry, ćwiczymy się w pracy zespołowej, majsterkujemy, obserwujemy przyrodę. Chodzimy po parku linowym, pływamy kajakami, jeździmy na rowerach.
Od klasy piątej wyjazd na zieloną szkołę to wyjazd naukowy, tzw. TOP (Terenowy Obóz Przyrodniczy). W terenie ćwiczymy umiejętności wyniesione z przedmiotów przyrodniczych: geografii, biologii, chemii, fizyki, przyrody oraz historii i polskiego. Zwiedzamy parki narodowe, realizujemy projekty badawcze. Poznajemy kulturę wybranego regionu. To praca i nauka. Osoby, które z przyczyn losowych nie jadą na TOP, muszą samodzielnie zrealizować zadania projektowe. Więcej to zielonych szkołach TUTAJ.
Jakie zajęcia wychowania fizycznego są przewidziane w programie?
Staramy się korzystać z naszego wiejskiego położenia i jak najczęściej wychodzić na dwór. Mamy boisko przy szkole oraz salę rekreacyjną. W młodszych klasach poza zwykłym wf-em mamy dwie godziny aikido oraz jedną - tańca. Klasa druga i trzecia jeździ na basen. Klasy starsze mają zróżnicowane zajęcia fizyczne, w tym także terenowe (m.in. nordic walking, badminton, siatkówka).
Jakich języków obcych uczą się dzieci?
Obowiązkowy jest angielski, pięć razy w tygodniu.
Od klasy pierwszej dzieci uczą się też języka niemieckiego. W klasie IV mogą pozostać z niemieckim lub zmienić drugi język na hiszpański.
Dlaczego drugim językiem jest niemiecki? Czy jest szansa na włoski, hiszpański lub francuski?
Wybór drugiego języka i wprowadzenie go tak wcześnie, to nie przypadkowa decyzja. Struktura języka niemieckiego wymaga dyscypliny umysłowej, uczy przyczynowo-skutkowości. Tu wszystko ma swoje miejsce, odpowiednią formę, porządek. Nauka tego języka to świetne ćwiczenie umysłowe. Nie bez powodu właśnie niemiecki uważany jest za język filozofów :) Nauka języka niemieckiego jest jednym z elementów bloku, na który składa się u nas matematyka, muzyka, aikido, szachy. Te przedmioty - wbrew pozorom - mają ze sobą sobą sporo wspólnego :) I wspierają się nawzajem w różnych obszarach.
Trzeci język pojawa w klasie czwartej. To hiszpański. Można zacząć się go uczyć od podstaw lub kontynuować naukę języka niemieckiego.
Czy w szkole jest zerówka?
Nie, szkoła nie prowadzi zerówki.
Czy w szkole są obiady?
Tak. Szkoła ma stołówkę. Koszt obiadu wynosi 20 zł dziennie i nie zawiera się w czesnym. W szkole jest catering z firmy specjalizującej się w kuchni dla dzieci. Podstawą żywienia są świeże warzywa i owoce kupowane u sprawdzonych dostawców, produkty mleczne i najlepszy gatunek mięs. Bazujemy na produktach ekologicznych.
Ustalenie diet (bezmlecznej, wege i bezglutenowej) też jest możliwe.
W jakich godzinach działa szkoła?
Od godz. 7.30 do 18. Zajęcia edukacyjne zaczynają się o godz. 8.30.
Jak wygląda plan dnia?
Zajęcia edukacyjne trwają od godz. 8.30 do godz. 14. Następnie jest godzinna przerwa przeznaczona na obiad i rekreację.
Od godz. 15.00 do godz. 16.30 są zajęcia dodatkowe. Później dzieci przebywają w świetlicy. Więcej w zakładce Plan lekcji.
Czy będzie autobus szkolny?
Nie, nasi uczniowie są z tak różnych okolic, że jest niewykonalne.
Ile będzie osób w klasie?
Maksymalnie 18 uczniów.
Czy w związku z tym, że szkoła realizuje program autorski, dzieci będą umieć to, co w innych szkołach?
Tak. Obowiązuje nas podstawa programowa taka sama jak w szkołach publicznych. Autorski program jest dodatkową "nakładką" na podstawę programową. Nasi uczniowie odnoszą sukcesy w olimpiadach i bardzo dobrze zdają egzaminy ósmoklasisty. Dostają się do bardzo dobrych szkół średnich.
Czy w szkole są lekcje religii?
Eureka jest szkołą świecką. Nie realizujemy zajęć z żadnej religii.
Jaki program wychowawczy realizuje szkoła?
Jedno można powiedzieć na pewno: nie jesteśmy pobłażliwi. Nasza szkoła kładzie duży nacisk na naukę reguł życia społecznego, dobre wychowanie, wrażliwość na innych. Wymagamy dyscypliny - oczywiście z poszanowaniem uczuć i godności dziecka. Nie jesteśmy zwolennikami tzw. wychowania bezstresowego. Uczymy ponoszenia konsekwencji własnego postępowania i brania za nie odpowiedzialności. Dlatego przed podpisaniem umowy ze szkołą prosimy o zapoznanie się z wewnątrzszkolnym systemem oceniania i statutem szkoły.